669220-2021 - ResultatSverige-Kristianstad: Anläggningsarbete
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal mark- och anläggning
Referensnummer: TN 2021/2256
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45000000 Anläggningsarbete
II.1.4.
Kort beskrivning
Av kommunen tidigare genomförd upphandling avseende mark- och anläggningsarbeten med diarienummer TN 2020/2810 är föremål för överprövning. Upphandlingens huvudsakliga syfte är att tillgodose de behov av mark- och anläggningsarbeten som uppkommer under den pågående överprövningen. I de fall avtal inte tecknas till följd av den nu överprövade upphandlingen är även syftet med denna upphandling att den ska tillgodose kommunens behov inom de kommande fyra åren.
Mark- och anläggningsarbetena omfattar utförandet av fullt färdiga mark- och anläggningsarbeten såsom va-arbeten (t ex rörarbeten, rivning av ledningar, sanering, fördröjningsytor för dagvattenhantering, LTA), gata- markarbeten, plattsättning, belysning, grönyteskötsel, planteringsarbeten, trädfällning, röjning, markarbeten för lekplatser, byte av sand i sandlådor, montering och demontering av lekutrustning- samt staket/stängsel etc. Listan är inte uttömmande utan tjänar som exempel för att bilda sig en uppfattning om omfattning och innehåll.
Upphandlingen omfattar även inhyrning av resurser för att komplettera kommunens arbetslag vid mark- och anläggningsarbeten som utförs i kommunens regi där kommunen arbetsleder arbetet. Resurserna kan avse de i prisbilagan upptagna prispositionerna men även närliggande tjänster såsom inhyrning av andra entreprenadmaskiner med förare eller arbetare med hjälpmedel.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen