669299-2025 - Resultat
Sverige – Anläggningsarbete – Projekt Slussen SN77 Erosionsskydd - Östra Mälaren
Meddelande om upphandlings- eller koncessionstilldelning – standardsystem
Byggentreprenader
2. Förfarande
Förfarande
TitelProjekt Slussen SN77 Erosionsskydd - Östra Mälaren
BeskrivningInom ramen för Stockholms stads ombyggnad av Slussen kommer regleringen av Mälaren att göras om. Avtappningskapaciteteten ökas och därmed vattenhastigheten på vissa platser i Mälaren vilket ger upphov till erosion som behöver åtgärdas.
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artByggentreprenader
Huvudklassificering (cpv): 45000000 Anläggningsarbete
Ytterligare klassificering (cpv): 45240000 Anläggningsarbete för vattenprojekt, 45243200 Anläggningsarbete för vågbrytare, 45243400 Strandkonsolidering, 45243500 Anläggningsarbete för skyddsvallar, 45244000 Marina anläggningsarbeten, 45244100 Marina anläggningar, 45246200 Skyddsarbeten för flodstränder
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
Intern identifierareProjekt Slussen SN77 Erosionsskydd - Östra Mälaren