66932-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Värnamo: Ekonomiska informationssystem
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ekonomisystem.
Referensnummer: UHN.2017.11
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
48812000 Ekonomiska informationssystem
II.1.4.
Kort beskrivning
Värnamo kommun inbjuder till anbudsgivning gällande – Ekonomisystem enligt nedanstående instruktioner och bifogade handlingar.
Värnamo kommun ska utöver vad som framgår av anbudsinbjudan ha möjlighet att ansluta helägda kommunala aktiebolag samt ett antal mindre enheter där Värnamo kommun ansvarar för ekonomiadministrationen. Upphandlingen omfattas inte av Värnamo Kommunala Industrifastigheter AB, Värnamo Energi AB eller Finnvedsbostäder AB med eventuella tillhörande dotterbolag.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
48812000 Ekonomiska informationssystem, 48444100 Faktureringssystem
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingens övergripande syfte är att anskaffa ett användarvänligt och modernt IT-stöd för att:
— erhålla ett kostnadseffektivt och modernt ekonomisystem som kan förenkla arbetet och rutinerna,
— skapa förutsättningar för ett processorienterat digitalt arbetssätt,
— ge ett långsiktigt hållbart stöd för effektiv hantering av ekonomiprocesser,
— ge ett modernt och användarvänligt systemstöd för elektronisk handel,
— möjliggöra att förbättra och säkerställa de interna inköpsprocesserna,
— möjliggöra flexibilitet i organisationen att hantera olika organisationer och roller,
— få stöd för att alla roller inom ekonomiområdet får beslutsunderlag av hög kvalitet samt korta beslutskedjor för chefer,
— chefer ska ha tillgång till information och enkla rapporteringsrutiner via moderna gränssnitt/fönster i form av webbportal,
— kunna erbjuda plattformsoberoende och mobilt arbete i systemet genom att använda webb och appar.
Den upphandlande myndigheten garanterar ingen specifik volym då den verkliga volymen både kan överstiga samt understiga angivna volymer.