669322-2022 - ResultatSverige-Stockholm: Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandling av ramavtal för konsulttjänster inom riskhantering och klimatanpassning
Referensnummer: 114-23198-2022
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar ramavtal för konsulttjänster inom riskhantering för att få hjälpa med framtagande av planeringsunderlag, rapporter, och periodvis löpande stöd med handläggning av ärenden inom tekniska olycksrisker, klimatanpassning och översvämningsrisker för enheten klimat och risk som är en del av Länsstyrelsen i Stockholm.
Omfattning
Härmed inbjuds leverantörer att inkomma med anbud gällande en upphandling av ramavtal avseende konsulttjänster inom riskhantering och klimatanpassning.
Upphandlingen omfattar ramavtal för konsulttjänster inom riskhantering och klimatanpassning för att få hjälpa till med framtagande av planeringsunderlag, rapporter, och periodvis löpande stöd med handläggning av ärenden inom tekniska olycksrisker, klimatanpassning och översvämningsrisker för enheten klimat och risk som är en del av Länsstyrelsen i Stockholm.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71313000 Miljötekniska konsulttjänster, 71313400 Miljökonsekvensbedömning för bygg- och anläggningsarbeten, 71313410 Riskbedömning för bygg- och anläggningsarbeten
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen