669352-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Sundsvall: Utryckningsfordon
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ledningsfordon till MRF 2021
Referensnummer: UH-2021-626
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
34114100 Utryckningsfordon
II.1.4.
Kort beskrivning
Medelpads Räddningstjänstförbund (MRF) upphandlar två nya ledningsfordon för yttre befäl.
Ett fordon till MRF i Sundsvall, samt ett fordon till Örnsköldsviks Räddningstjänst. Option på att köpa ytterligare ett fordon under 2023.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 3 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
34114100 Utryckningsfordon, 34114110 Räddningsfordon, 34114400 Minibussar, 34221100 Mobila olycksfallsmottagningar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Uppskattat värde per fordon är 1 500 000 SEK.