669379-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Säffle: Motorfordon
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Personbilar, 2 wd och 4wd, ca 75 st
Referensnummer: KS-2021-218
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
34100000 Motorfordon
II.1.4.
Kort beskrivning
Säffle kommun avser upphandla ca 40 st Kompakt-SUV 2 wd samt ca 25 st Kompakt-SUV 2 wd HEV, samt ca 5-10 st Medel-SUV 4wd.
Kompakt-SUV 2wd samt Medel-SUV 4wd ska vara godkända för att kunna tankas med HVO100
Kompakt-SUV 2d HEV ska s.k. HEV (Hybridbil som kan tankas med bensin eller diesel, gärna godkänd för HVO100). Ej s.k. plug-in hyrbrid.
Upphandlingen inkluderar även Säfflebostäder och SÄKOM.
Det är möjligt att lämna delat anbud, dvs antingen på enbart Kompakt-SUV 2 wd eller Kompakt-SUV 2 wd HEV eller Medel-SUV 4wd eller på en eller flera grupper.
Volymen bygger på nuvarande utbytesplan. Säffle kommun garanterar inga volymer.
I en separat upphandling planeras under 2022 upphandling av elbilar samt lätta lastbilar.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 19 500 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas för alla delar
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Kompakt-SUV 2 wd enligt specifikation
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
34100000 Motorfordon, 34110000 Personbilar, 34113000 Fyrhjulsdrivna fordon, 34111000 Herrgårdsvagnar och bilar av sedanmodell
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Omfattning och mängd i enlighet i upphandlingsdokumenten
Kompakt-SUV 2 wd HEV enligt specifikation
Del nr: 2
Medel-SUV 4wd, enligt specifikation;
Del nr: 3