669412-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Finans- och försäkringstjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandling avseende ramavtal för aktuariekonsulter
Referensnummer: UPP 2022-35
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
66000000 Finans- och försäkringstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Pensionsmyndigheten har behov av att förstärka sin aktuariefunktion, bland annat på grund av föräldraledigheter. Eftersom behovet av förstärkning även framöver kan kvarstå väljer Pensionsmyndigheten att upphandla ett ramavtal för aktuariekonsulter. Anbudsgivaren ska kunna erbjuda minst en aktuariekonsult.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 4 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
66000000 Finans- och försäkringstjänster, 66500000 Försäkrings- och pensionstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Pensionsmyndigheten har behov av att förstärka sin aktuariefunktion, bland annat på grund av föräldraledigheter. Eftersom behovet av förstärkning även framöver kan kvarstå väljer Pensionsmyndigheten att upphandla ett ramavtal för aktuariekonsulter.
Pensionsmyndigheten kan inte garantera några volymer i denna upphandling. Detta då behovet varierar och är svårt att förutsäga.