669434-2023 - ResultatSverige-Kalmar: Avfallstjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Insamling av förpackningsavfall ÅVS
Referensnummer: 23KSRR22
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
90500000 Avfallstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Uppdraget omfattar insamling och borttransport av förpackningsavfall från återvinningsstationer (ÅVS) inom Kretslopp Sydosts verksamhetsområde. Uppdraget omfattar även övriga kringtjänster kopplat till återvinningsstationerna, städning, snöröjning, underhåll av behållare, mellanlagringsplats för behållare, tillsyn och kontroll m.m.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
90511000 Sophämtning, 90511300 Insamling av avfall, 90512000 Avfallstransport
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen