66945-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Örnsköldsvik: Återvinning av avfall
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Krossning och omhändertagande.
Referensnummer: A 16-034 F
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
90514000 Återvinning av avfall
II.1.4.
Kort beskrivning
Leverans av tjänst: Krossning, flisning av träavfall, grot, stubbar och impregnerat trä för successivt uttag under avtalstiden.
Transport, omhändertagande och slutlig behandling av ovan nämnt material för successivt uttag under avtalstiden exkl. grot och stubbar.
Uppskattad volym: Krossning och flisning totalt ca 6 850-8 750 ton/år, varav Träavfall ca 5 000 till 6 000 ton/år, impregnerat trä ca 350 till 450 ton/år, grot ca 1 200 till 2 000 ton/år, stubbar ca 300 ton/år.
Vid avtalsstart kommer okrossat material att finnas (max. 1000 ton träavfall + impregnerat trä, max. 500 ton grot och max. 100 ton stubbar).
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 4 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Leverans av tjänst; Krossning, flisning av träavfall, grot, stubbar och impregnerat trä för successivt uttag under avtalstiden.
Vid avtalsstart kommer okrossat material att finnas (max. 1 000 ton träavfall + impregnerat trä, max. 500 ton grot och max. 100 ton stubbar).