66962-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Tekniska konstruktionstjänster för maskintekniska och elektriska installationer i byggnader
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Konsulttjänster avseende El-, tele- och hissprojektering inför ombyggnation av Kungliga Operan.
Referensnummer: 254-2783/13
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71321000 Tekniska konstruktionstjänster för maskintekniska och elektriska installationer i byggnader
II.1.4.
Kort beskrivning
Konsultuppdraget omfattar el-, tele- och hiss projektering för genomförande av programhandling och systemhandling med option på fortsatt uppdrag.
I detta ingår även att antaget konsultföretag ska kunna tillhandahålla vissa övriga tjänster.
Projektet ska genomföras och redovisas på svenska.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71300000 Ingenjörstjänster, 71320000 Byggtekniska konstruktionstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen