669648-2023 - ResultatSverige-Karlskrona: Revision
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Lagstadgad Revision 2024-2027
Referensnummer: KS 2023/3729 2.6.1
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79212000 Revision
II.1.4.
Kort beskrivning
Lagstadgad Revisionstjänster 2024-2027
Anbudsinbjudan
Karlskrona kommun inbjuder till att lämna anbud avseende Lagstadgad Revision 2024-2027 . Karlskrona kommuns upphandlingsenhet administrerar denna upphandling.
Upphandlingens område och omfattning
För A och B är kommunrevisionen Karlskrona Kommun upphandlande myndighet.
För C är förbundsrevisionen kommunalförbundet Östra Blekinge upphandlande myndighet.
Förfrågningsunderlaget avser upphandling av tjänster avseende:
A. Sakkunniga biträden till kommunens förtroendevalda revisorer för revision av kommunens nämnder, styrelse och av kommunen förvaltade stiftelser.
B. Sakkunniga biträden till lekmannarevisorerna i kommunens bolag enligt nedan för allmän granskning av bolagens verksamhet och Auktoriserade revisorer till kommunens bolag.
C. Sakkunniga biträden till de förtroendevalda revisorerna i Kommunalförbundet Räddningstjänsten Östra Blekinge för revision av kommunalförbundets direktion, och verksamhet.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
79200000 Redovisning, revision och skattemässiga tjänster, 79210000 Redovisning och revision, 79212100 Finansiell revision, 79212300 Tjänster i samband med i lag föreskriven revision
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen