2. Förfarande
Förfarande
Titel: Ramavtal, ramning, åtgärd efter ramning samt sjömätning
Beskrivning: Ramavtal bestående av två anbudsobjekt 1. Årligt uppdrag för ramning inom eller i närheten av Stockholms hamnområde. Uppdrag kan även bli aktuella i Beställarens hamnar i Kapellskär (Norrtälje kommmun) samt Norviks- och Nynäshamns hamnar (Nynäshams kommun). Entreprenören ska även, efter avrop kunna utföra åtgärder efter ramning såsom muddring och grävning. Anbudsobjekt 2, konsulttjänst, sjömätning med multibeam, ekolod, som uppfyller Sjöfartsverkets krav. Anbud ska lämnas på båda anbudsobjeken. En ramavtalsleverantör kommer att antas för det totala uppdraget
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 71354500 Marina mätningar
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:102997:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 45244000 Marina anläggningsarbeten, 71300000 Ingenjörstjänster, 71311300 Konsulttjänster för infrastruktur, 45244100 Marina anläggningar