Anbud eller anbudsansökningar ska skickas till ovannämnda adress
För elektronisk kommunikation behövs verktyg och anordningar som inte är allmänt tillgängliga. Obegränsad, fullständig och direkt tillgång till dessa verktyg och anordningar kan kostnadsfritt erhållas via: https://www.kommersannons.se/stockholm/Account/CreateAccount.aspx
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Dynamiskt inköpssystem: Trafiktekniska analyser och prognoser
Referensnummer: T2022-01977
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 71300000 Ingenjörstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Det här dynamiska inköpssystemet omfattar tillhandahållande av konsulter för analyser och prognoser för trafikplanering på kort och lång sikt inom två olika delområden. Delområde 1: Prognoser och systemanalyser med stöd av trafikmodeller eller andra kalkylverktyg inom trafik. Delområde 2: Övriga trafikanalystjänster.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 30 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas förhögsta antal delkontrakt: 2
Högsta antal delkontrakt som kan tilldelas en anbudsgivare: 2
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 71300000 Ingenjörstjänster, 71311200 Konsulttjänster för transportsystem, 71311210 Konsulttjänster för vägar, 71350000 Vetenskapliga och tekniska ingenjörstjänster, 71620000 Analystjänster, 71621000 Teknisk analys eller konsulttjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Del nr: 2