2. Förfarande
Förfarande
Titel: Regulatorisk spetskomptens
Beskrivning: Region Uppsala bedriver kliniska prövningar inom alla medicinska discipliner. Prövningarna kan vara både företagsinitierade och initierade av Akademiska sjukhuset. Vid akademiska prövningar där Region Uppsala är sponsor ställs höga krav på regulatorisk kompetens för att säkerställa patientsäkerhet, ett korrekt etiskt genomförande, hög kvalitet på data och att genomförandet sker inom lagrummet.
Intern identifierare: UPPH2025-00237
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 73000000 FoU-tjänster samt tillhörande konsulttjänster
Ytterligare klassificering (cpv): 73200000 FoU-rådgivning, 73210000 Forskningsrådgivning, 73300000 Planering och genomförande av forskning och utveckling
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0000