669711-2022 - ÄndringSverige-Tranås: Tvätt- och kemtvättstjänster
Rättelse
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Tvätt- och textilservice
Referensnummer: IN423041
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
98310000 Tvätt- och kemtvättstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar tvätt av egenägda arbetskläder till vård och omsorgspersonal.
Inledning
Tranås kommuns upphandlingsenhet inbjuder på uppdrag av socialförvaltningen till anbudsgivning på ramavtal för tvätt- och textilservice av egenägda arbetskläder till vård- och omsorgspersonal.