Typ av upphandlande myndighet Regionalt eller lokalt organ
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Städmaskiner 2022
Referensnummer: GNU 2021/170
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 39713400 Golvvårdsmaskiner
II.1.4.
Kort beskrivning
Avtalet avser köp, leasing och hyra av städmaskiner. Efterfrågade maskiner är bl.a. modellerna åkbara-, gå bakom- samt polermaskiner etc.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 7 860 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 39713400 Golvvårdsmaskiner, 39713410 Skurmaskiner, 39713420 Polermaskiner
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Avropsberättigade i denna upphandling är Avesta kommun, Borlänge kommun, Falu kommun, Hedemora kommun, Ludvika kommun och Säters kommun samt bolagen Ludvika Kommunfastigheter AB och Maserhallen AB.