Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Köp av däck och fälgar samt säsongskifte av hjul, säsongsförvaring och andra däckrelaterade tjänster
Referensnummer: KS/2023:224
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 34350000 Däck till lätta och tunga fordon
II.1.4.
Kort beskrivning
Avtalet som ingåtts efter genomförd upphandling avser köp av däck och fälgar samt säsongskifte av hjul, säsongsförvaring och andra däckrelaterade tjänster gällande kommunens olika fordon. Upphandlingen är uppdelad i två anbudsområden: A - personbilar, släp och lätta lastbilar samt B - lastbilar och maskiner.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Anbudsområde A - Personbilar, släp, lätta lastbilar
Del nr: A
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 34324000 Hjul, delar och tillbehör, 34351100 Bildäck, 50116500 Reparation av däck, inklusive montering och balansering
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Köp av däck och fälgar samt säsongskifte av hjul, säsongsförvaring och andra däckrelaterade tjänster vad avser personbilar, släp och lätta lastbilar.
Anbudsområde B - Tunga lastbilar och maskiner
Del nr: B
Ytterligare CPV-kod(er) 34324000 Hjul, delar och tillbehör, 34352000 Extra kraftiga däck, 34352100 Lastbilsdäck, 50116500 Reparation av däck, inklusive montering och balansering
Köp av däck och fälgar samt säsongskifte av hjul, säsongsförvaring och andra däckrelaterade tjänster vad avser tunga lastbilar och maskiner.