670024-2025 - Konkurrensutsättning
Sverige – Renovering av byggnader – LULEÅ PORSÖN FORSKARVÄGEN 2-218 FASAD- OCH YTTETAKSRENOVERINGAR SAMT UPPRUSTNING MARK
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Byggentreprenader
2. Förfarande
Förfarande
TitelLULEÅ PORSÖN FORSKARVÄGEN 2-218 FASAD- OCH YTTETAKSRENOVERINGAR SAMT UPPRUSTNING MARK
BeskrivningI huvudsak omfattas objektet av följande: Helrenovering av yttertak inkl. nytt fläktrum, fasad, utfackningsväggar och trapphus. Byte av fönster, fönsterdörrar samt balkong och loftgångsräcken. Även byte av lägenhetsdörrar och portar till trapphus. Nya fläktrum och driftsutrymmen utförs på tak. Lägenheter förses med separata till- och frånlufts system med värmeåtervinning av typen FTX. Separata Kanaler till köksfläktar ut på yttertak inkl. ny fläktkåpa. Utvändig miljö förses med nya dränering- och dagvattenledningar. Även helt upprustade gårdar, genomfartsgator, planteringar samt lek- och uteplatser till lägenheter. Antal byggnader: 14 st Antal lägenheter: 148 st exl. allmänna utrymmen.
Intern identifierare72280
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artByggentreprenader
Huvudklassificering (cpv): 45262690 Renovering av byggnader
Ytterligare klassificering (cpv): 45236000 Markanläggning, 45331210 Installation av ventilation, 45453100 Renoveringsarbeten
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
Intern identifierareLULEÅ PORSÖN FORSKARVÄGEN 2-218 FASAD- OCH YTTETAKSRENOVERINGAR SAMT UPPRUSTNING MARK