67004-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Helsingborg: Avfallstjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Krossning av trä till RT-flis samt trädgårdsavfall
Referensnummer: 22/0348
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
90500000 Avfallstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
NSR AB inbjuder härmed intresserade företag att lämna anbud avseende krossning av trä till RT-flis samt trädgårdsavfall i enlighet med detta upphandlingsunderlag
Upphandlingsföremål
Upphandlingen omfattar krossning och siktning av trädgårdsavfall till biobränsle, kompost och biokol samt krossning och magnetavskiljning av träavfall till RT-flis. Även krossning av andra material kan förekomma.
Beställaren har för avsikt att teckna ramavtal med en (1) anbudsgivare som åtar sig uppdraget att leverera hela den verkliga volymen till Beställaren.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
90510000 Avfallshantering, 90513000 Hantering av ofarligt avfall
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
NSR AB inbjuder härmed intresserade företag att lämna anbud avseende krossning av trä till RTR-flis samt trädgårdsavfall i enlighet med detta upphandlingsunderlag
Upphandlingen omfattar krossning och siktning av trädgårdsavfall till biobränsle, kompost och biokol samt krossning och magnetavskiljning av träavfall till RT-flis. Även krossning av andra material kan förekomma.Krossning och siktning av trädgårdsavfall görs på återvinningscentralerna i Höganäs, Åstorp och Ängelholm. På Filborna Återvinnings­anlägg­ning i Helsingborg utför Beställaren för närvarande uppdraget i egen regi. Detta kan ändras under avtalstiden. Krossning och magnetavskiljning av träavfall görs på Filborna Återvinnings­anlägg­ning i Helsingborg och återvinningscentralerna i Höganäs och Åstorp.Förutom ovan nämnda uppdrag kan det förekomma krossning av diverse material ex.vis. restavfall, stoppade möbler och tryckt trä. Dessa uppdrag ska utföras inom ramen för de priser för liknande uppdrag som anbudsgivaren lämnat i sitt anbud.Under avtalstiden kan nya ytor tillkomma i övriga NSR-kommuner.
Uppskattad volym är 250 000 kbm per år. Den angivna volymen innebär en uppskattad volym och är endast ett riktvärde. Det verkliga utfallet kan bli såväl högre som lägre och några garanterade volymer lämnas inte.