670136-2023 - ResultatSverige-Skellefteå: Basiska oorganiska kemikalier
Meddelande om tilldelning av kontrakt – försörjningssektorerna
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ammoniak, Natronlut, Saltsyra, Natriumklorid och övriga produkter
Referensnummer: UH/23/249
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
24310000 Basiska oorganiska kemikalier
II.1.4.
Kort beskrivning
Kemikalier till värmeverk i Skellefteå och Lycksele.
OMFATTNING
Skellefteå Kraft AB inbjuder till anbudsgivning gällande Ammoniak, Natronlut, Saltsyra, Natriumklorid och övriga produkter, med diarienummer UH/23/249, enligt nedanstående instruktioner och bifogade handlingar.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
14430000 Indunstat salt, ren natriumklorid, 24311000 Kemiska grundämnen, oorganiska syror och föreningar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen