2. Förfarande
Förfarande
Titel: Ramavtal, projektering, fastigheter och hamnanläggningar, styr & övervakning
Beskrivning: Ramavtal avseende projektering av styr & regler i beställarens hamnanläggningar och fastigheter. Ramavtaltet omfattar övergripande följande; a) belysningsstyrningar, b) pumpanläggningar/spillvattenanläggningar c) dagvattenrening, * Färskvattenanläggningar d) elkraft, e) mediamätningar m.m f) ventilation, värme och kyla (VVS)
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:102323:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 71311000 Konsulttjänster för väg- och vattenbyggnad, 71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster