670164-2021 - ResultatSverige-Norrköping: Programvara för webbserver
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Backuplagring
Referensnummer: 2021/2243/2.3
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
48222000 Programvara för webbserver
II.1.4.
Kort beskrivning
Bakgrund och mål med upphandlingen
SMHIs datacenter är idag uppbyggt på tre datorhallar, vilka är sammankopplade, och kraven på åtkomst och integration mellan de samma är stora.
Målet med denna upphandling är att få till stånd ett avtal med en leverantör som kan leverera efterfrågad utrustning och support.
Varje utrustning i de olika lagringssystemen (backuplagring, produktionslagring, projekt och långtidslagring) har en avskrivningstid på 4 år.
Vissa delar av utrustningen, oftast disklådor med disk, kommer att leva kvar ytterligare ett antal år utöver avskrivningstiden och behöver då få förlängd support.
För nyinvestering ska ny support tecknas.
Kompletterande utrustning finns med som option ifall behov skulle uppstå.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
48820000 Servrar, 48825000 Webbservrar, 72250000 System- och stödtjänster, 72317000 Datalagring, 72500000 Datortjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen