67019-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Företags- och managementrådgivning samt tillhörande tjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
HAG K-444 Logistiksamordning Hagastaden.
Referensnummer: E2017-00383
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79400000 Företags- och managementrådgivning samt tillhörande tjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Stockholm stads projekt, Hagastaden, avser att upphandla en logistikfunktion uppdelat i 3 delar, datasystem för logistiksamordning, operatör och driftledare.
AUA.3 – Orientering om projektet och uppdraget:
De allmänna ytorna inom Hagastaden är ytterst begränsade och i behov av att nyttjas av många samtidigt. Bristande samordning och bristande logistik bedöms som den enskilt största riskfaktorn vad gäller tider, arbetsmiljö och ekonomi för alla parter som samarbetar inom projekt Hagastaden.
Aktuellt uppdrag motsvarar framförallt planering och hantering för att säkerställa en god funktion vad gäller transporter och ytor för lastning och lossning inom Hagastaden. Byggherrar och entreprenörer inom Hagastaden är beroende av gemensam samordning från Stockholms stads sida.
Stockholm stads projekt, Hagastaden, avser att upphandla en logistikfunktion uppdelat i 3 delar:
— Logistikdatasystem,
— Operatörsfunktion,
— Driftledning.
Se vidare AUC.1.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71311300 Konsulttjänster för infrastruktur, 71410000 Stadsplanering
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen