67029-2020 - ResultatSverige-Söderhamn: Jordbruksmaskiner
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Hjulburen grävmaskin till BORAB
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
16000000 Jordbruksmaskiner
II.1.4.
Kort beskrivning
Inköp Gävleborg upphandlar på uppdrag av BORAB i Bollnäs kommun en ny hjulburen grävmaskin för drift vid Sävstaås avfallsanläggning. Maskinens användningsområde är i huvudsak lastning och upplagshantering av avfall samt containerhantering och skall brukas i en miljö som kan anses som brandkänslig.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
16000000 Jordbruksmaskiner, 42000000 Industrimaskiner, 43000000 Maskiner för brytning och byggnadsarbeten, 45000000 Anläggningsarbete
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen