670294-2022 - PlaneringSverige-Vänersborg: Programvaruutvecklingstjänster för tidsredovisning eller personal
Förhandsmeddelande
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
RFI (Request for information) för IT-stöd vid bemanning och resursplanering för Västra Götalandsregionen
Referensnummer: RS 2022-05513
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
72212450 Programvaruutvecklingstjänster för tidsredovisning eller personal
II.1.4.
Kort beskrivning
Ett flertal verksamheter inom regionen använder en befintlig plattform inom VGR för att kunna annonsera lediga/obemannade arbetspass inom respektive verksamhet för VGR anställda samt i vissa fall för allmänheten (utanför organisationen). Syftet har varit att ge möjlighet för legitimerade och/eller erfarna personer med relevant bakgrund att kunna anmäla intresse till att arbeta/bemanna dessa lediga arbetspass. Tjänsten har varit tillgänglig året om men använts särskilt under sommarmånaderna när bemanningen är ansträngd.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
48300000 Programvara för dokumentredigering, ritning, bildhantering, schemaläggning och produktivitet, 48330000 Programvara för schemaläggning och produktivitet, 48332000 Programvara för schemaläggning, 48400000 Programvara för affärstransaktioner och personliga affärer, 48450000 Programvara för tidsredovisning eller personal, 48810000 Informationssystem, 72250000 System- och stödtjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Detta är en RFI IT-stöd vid bemanning och resursplanering för Västra Götalandsregionen