Huvudsaklig verksamhet Allmänna offentliga tjänster
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Outside Broadcast
Referensnummer: 17/11
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 92221000 Tv-produktion
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar produktionslösningar inkluderande såväl OB-enhet som personal i samband med OB-produktion. SVT och UR:s OB-produktioner varierar i storlek varför upphandlade OB-enheter har delats in i tre (3) storlekskategorier inom fyra (4) anbudsområden. Varje kategori har en grundbestyckning och kapacitet som sedan ska kunna justeras för att passa den specifika produktionen/uppdraget.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 32210000 Utrustning för radio- och TV-sändning, 34100000 Motorfordon, 34114000 Specialfordon, 34114400 Minibussar, 92200000 Radio- och televisionstjänster, 92220000 Televisionstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen