Typ av upphandlande myndighet Statligt organ eller förbundsorgan
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
För byggledare vägmarkeringar inom Örebro län (T) och Västmanland län (U) område väst uppdrag underhåll
Referensnummer: KOM-412719
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 71311210 Konsulttjänster för vägar
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser att inom området vägmarkeringar för beställaren och som stöd till denna utföra uppdrag som byggledare för produktionsanpassad projektering och verkställande projektledning, för entreprenader och andra arbeten eller projekt på och i anslutning till väganläggningar. Uppdraget omfattar att såväl självständigt som en integrerad del i beställarens organisation ansvara för att utföra de arbetsuppgifter som krävs för att uppnå efterfrågat resultat och funktion. Uppdraget omfattar resurser i form av ansvarig byggledare respektive biträdande byggledare.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 71311210 Konsulttjänster för vägar, 71311300 Konsulttjänster för infrastruktur, 71315200 Byggkonsulttjänster, 71530000 Konsulttjänster för bygg- och anläggningsarbeten
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen