67072-2018 - ResultatSverige-Bjuv: Ombyggnad av kök eller restaurang
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Om- och tillbyggnad av matsal och kök Brogårdaskolan
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45212500 Ombyggnad av kök eller restaurang
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser om- och tillbyggnad av matsal och kök inom fastigheten Brogårdaskolan.
Det är beställarens önskemål att själva matsalsdelen inklusive diskrum färdigställt så snart som möjligt. Avsikten är att under övrig entreprenadtid kunna tillhandahålla färdig portionsmat till eleverna som då skall kunna nyttja matsalen för själva måltiden.
Därefter skall fokus vara på köksdelen och till sist passagen mot den nya skol-byggnaden.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45100000 Förberedande anläggningsarbeten, 45110000 Rivning av byggnader och schaktning, 45111000 Rivning och förberedande anläggningsarbeten, 45111100 Rivning, 45111300 Demonteringsarbeten, 45210000 Byggnadsanläggning, 45212420 Bygg- och anläggningsarbeten: restauranger o d, 45213210 Kylutrymmen, 45214200 Bygg- och anläggningsarbeten: skolbyggnader, 45262690 Renovering av byggnader, 45262700 Ombyggnadsarbete, 45300000 Byggnadsinstallationsarbeten
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Objektet är beläget inom fastigheten Brogårdaskolan och med adressen Tibbarps-gatan 41, 267 33 Bjuv.