2. Förfarande
Förfarande
Titel: L1 130 kV Dönje-Söderala
Beskrivning: Bakgrund: Som en del i att förstärka regionnätet i Hälsingland i projektet Nord-Syd, ska 145 kV ledningen L1-130 mellan Dönje och Söderala byggas om, längd c:a 30 km. L1-130 går mellan Dönje (norr om Bollnäs) till Söderala (väster om Söderhamn) i Hälsingland. Befintlig ledning är byggd som trästolpsportals ledning och har faslina FeAl 281mm². Ny ledning: Nya ledningen L1-130 som efter ombyggnation byter namn till AL119 respektive AL120 byggs om inom befintlig koncession. Nya stolpar ska vara av kompositmaterial , faslina Al59, 3x1x910mm² och OPGW motsvarande 241mm² Förutsättningar: Entreprenören tillhandahåller allt material. Ledningen går på långa sträckor parallellt med andra ledningar. Projektet kan komma att omfattas av Säkerhetsskyddslagen (2018:585). I sådant fall kommer Ellevio att kräva att ett säkerhetsskyddsavtal (nivå 1, 2 eller 3 beroende på bedömning) tecknas mellan Ellevio och den entreprenör som tilldelas kontraktet. Slutlig bedömning av behovet av säkerhetsskyddsavtal kommer att göras inför utskick av FFU. Leverantörer som deltar i kvalificeringen uppmanas därför att redan nu beakta att krav på säkerhetsskyddsavtal kan komma att aktualiseras. Tider: Utskick FFU till kvalificerade entreprenörer: under januari 2026 Kontrakt med Entreprenör Q2-2026 Byggstart Q3-2026 Ledning klar för slutbesiktning Q1-2028
Typ av förfarande: Förhandlat förfarande med föregående meddelande om upphandling/under konkurrens
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Byggentreprenader
Huvudklassificering (cpv): 45232210 Anläggning av luftledningar
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:118670:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 45111300 Demonteringsarbeten, 65300000 Eldistribution och tillhörande tjänster