67080-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Gaser
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Gaser
Referensnummer: SU FV-0588-21
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
24100000 Gaser
II.1.4.
Kort beskrivning
Avtal för helhetsansvar för gasförsörjningen till Stockholms Universitets hela verksamhetsområde. Helhetsansvaret omfattar - men är inte begränsat till - övervakning av förbrukning, säkerställande av löpande försörjning genom jour eller tank på plats, och samordningsansvar för 10 verksamheter med 50 olika beställare.
Upphandlingen kan komma att omfatta - men är inte begränsat till - argon, kolsyreis, kväve, koldioxid, hydrogen, oxygen, nitrogen, teknisk luft, gasol, metan, etan, hydrocarbon, svavelheaflourid, ammoniak, acetylen, kolmonoxid, syntetisk luft, mm. Leverans via centralgasdistrubutionssystemet och via flaska.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 20 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
24100000 Gaser, 24111000 Väte, argon, ädelgaser, kväve och syre, 24111100 Argon, 24111600 Väte, 24111700 Kväve, 24111900 Syre, 24112100 Koldioxid
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen