670897-2021 - ResultatSverige-Landskrona: Tolktjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Tolktjänster
Referensnummer: 20/169
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79540000 Tolktjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser Landskrona stads samlade behov av tolktjänster.
Landskrona stad efterfrågar leverantör som kan förmedla och tillhandahålla tolkar inom ett stort antal språk, ofta med kort varsel. Syftet med upphandlingen är att teckna ett ramavtal som säkerställer att Landskrona stads förvaltningar - företrädesvis Individ- och familjeförvaltningen, Utbildningsförvaltningen och Omsorgsförvaltningen - får tillgång till språktolkar samt att dessa tjänster levereras med hög kvalitet. Förmedlingen av tjänsterna ska ske på ett effektivt och enkelt sätt för att generera tids- och kostnadsbesparingar samt att möjliggöra anskaffningar av tolktjänster med goda villkor.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen