670963-2023 - Konkurrensutsättning
Sverige – Reparation och underhåll av medicinsk utrustning och precisionsutrustning – Service av medicinteknisk utrustning och produkter
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
TitelService av medicinteknisk utrustning och produkter
BeskrivningDenna upphandling avser service av medicinteknisk utrustning och produkter för successiva beställningar och leveranser under avtalsperioden. Leverantören ska genomföra förebyggande underhåll på myndighetens medicintekniska utrustning och produkter på prövningskontor (Stockholm, Göteborg och Malmö). Förebyggande underhåll genomförs vid två (2) besök per år, med cirka sex (6) månaders mellanrum per prövningskontor. Leverantören planerar underhållstillfällen efter överenskommelse tillsammans med myndigheten. Utöver förebyggande underhåll ska leverantören genomföra uppdrag som felavhjälpande åtgärder som ej kan vänta till planerad förebyggande service, installation, stöd vid inköp, montering/demontering av mobil ISOKAI. Upphandlingen omfattar också akuta serviceuppdrag där leverantören ska kunna inställa sig på myndighetens prövningskontor (Stockholm, Göteborg och Malmö) inom två (2) arbetsdagar.
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artTjänster
Huvudklassificering (cpv): 50400000 Reparation och underhåll av medicinsk utrustning och precisionsutrustning
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
Intern identifierareurn:eavrop:mdn:ProcurementProject:89707:Lot:1