67098-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Göteborg: Reklam och marknadsföring
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Kommunikationstjänster
Referensnummer: 114/22
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79340000 Reklam och marknadsföring
II.1.4.
Kort beskrivning
Vill ert företag få enskilda uppdrag eller är intresserade av ett längre samarbete med en förvaltning eller bolag inom offentlig sektor för kommunikationstjänster?
Nu genomför Förvaltningen för Inköp och upphandling en ramavtalsupphandling förkommunikationstjänster.
Låter detta som en intressant affär för er?
Välkommen att lämna anbud enligt anvisningar i detta Upphandlingsdokument!
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 255 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas för alla delar
Högsta antal delkontrakt som kan tilldelas en anbudsgivare: 6
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Område A - Strategisk kommunikation
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
79341000 Reklam, 79342000 Marknadsföring
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Leverantören ska vara en fullserviceleverantör inom strategisk kommunikation och vara en
strategisk rådgivare och stöd till Beställare i planering, utveckling och koordinering av
kommunikationsinsatser internt och externt
Område B - Medieträning framför kamera/mikrofon/intervju
Del nr: 2
92100000 Film- och videotjänster, 92111220 Produktion av reklamvideor
Ramavtalsområdet omfattar bland annat att ge Beställaren praktisk träning framför kamera
och medieträning samt att ge Beställaren råd och stöd inför mötet med media.
Område C - Redaktionella kommunikationstjänster fullservice
Del nr: 3
79341000 Reklam, 79341200 Managementtjänster avseende reklam, 79341400 Reklamkampanjer
Leverantören ska vara en fullserviceleverantör inom redaktionell kommunikation och
innehållsbaserad marknads- och samhällskommunikation. Ramavtalsområdet omfattar analys,
idé, strategi och framtagning av redaktionellt koncept, samt skapande och leverans av innehåll,
texter, bild och grafisk form
Område D - Skribenter
Del nr: 4
22462000 Reklammaterial, 79341000 Reklam, 79341400 Reklamkampanjer
Ramavtalsområdet omfattar skribenttjänster vilket innebär textproduktion för informativa och
målgruppsanpassade texter till trycksaker, digitala kanaler och journalistiska produkter på
uppdrag av Beställare. Uppdraget omfattar även redigering och omarbetning av befintlig text,
klarspråksgranskning och korrekturläsning. I uppdraget ingår även i förekommande fall enklare
fotografering.
Område E - Produktionsbyrå
Del nr: 5
72410000 Leverantörstjänster, 79340000 Reklam och marknadsföring, 79822500 Grafisk formgivning
Leverantören ska på uppdrag av Beställaren planera och genomföra en kostnadseffektiv och
kvalitetssäkrad produktion av kommunikationsenheter utifrån redan framtaget koncept.
Beställningar inom området varierar stort i omfattning, bredd och typ av produktion, anpassat
efter målgrupp och kommunikationsbehovet. Det kan handla om allt från framställning av enkla
foldrar och powerpointpresentationer till produktion av kampanjer i både analoga och digitala
kanaler
Område F - Marknadsförings- och kommunikationstjänster fullservice
Del nr: 6
79342000 Marknadsföring
Område F - Marknadsförings - och kommunikationstjänster fullservice
Leverantören ska vara en helhetsleverantör av strategiska och operativa marknadsförings- och
kommunikationstjänster. Ramavtalsområdet omfattar ett fullserviceerbjudande inom området för
varumärke, marknadsföring, tjänster/service och samhällskommunikation, digital
kommunikation, integrerad kommunikation och marknads-PR inom samtliga, för målgruppen,
relevanta kanaler med hög fokus på digitala kanaler. Leverantörens kompetens ska innefatta
allt från förstudier, analys, strategisk rådgivning, kommunikationsplanering, idé, koncept,
produktion, leverans och genomförande till uppföljning/utvärdering av kommunikationsprojekt.