671018-2023 - Konkurrensutsättning
Sverige – Reparation, underhåll och tillhörande tjänster för järnvägar och annan utrustning – Upphandling av drift och underhåll för järnvägsanläggning
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
TitelUpphandling av drift och underhåll för järnvägsanläggning
BeskrivningEntreprenaden består i att som utförandeentreprenad utföra drift och underhåll av Inlandsbanan. Anläggningsmassan består i stort av cirka 110 mil oelektrifierat spikspår med cirka 100 växlar, cirka 25 driftplatser och cirka 20 hållplatser, cirka 150 vägskydd med tillhörande signalanläggning, cirka 600 plankorsningar varav cirka 200 med kryssmärken och cirka 400 oskyddade, cirka 200 broar och cirka 1700 trummor.
Intern identifierareDIA12241
Typ av förfarandeFörhandlat förfarande med föregående meddelande om upphandling/under konkurrens
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artTjänster
Huvudklassificering (cpv): 50220000 Reparation, underhåll och tillhörande tjänster för järnvägar och annan utrustning
Ytterligare klassificering (cpv): 45234100 Anläggningsarbeten för järnvägar, 45234115 Arbeten med järnvägssignaler
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0000
Optioner
Beskrivning av alternativenSe beskrivning i ansökningsinbjudan