671160-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Kungshamn: Datatjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Datacenter - för kommunerna Lysekil, Munkedal och Sotenäs genom SML-IT samt ingående bolag.
Referensnummer: KA 2022/969
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
72300000 Datatjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
I denna konkurrenspräglade dialog vill IT för kommunerna i SML titta på vad man kan köpa för tjänster avseende datacenter. Det efterfrågas flexibilitet utifrån behov då det inte går att säga exakt vad SML-IT kommer köpa nu eller i framtiden. De olika verksamhetssystemen som SML-IT förvaltar finns system som är verksamhetskritiska med höga krav på säkerhet och tillgänglighet. Det finns också system som klarar en annan driftsnivå än de verksamhetskritiska.
För mer info se inbjudan
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd, 72300000 Datatjänster, 72315000 Hantering av datanät och stödtjänster, 72315100 Stödtjänster för datanät, 72315200 Tjänster för hantering av datanät, 72317000 Datalagring, 72320000 Databastjänster, 72400000 Internettjänster, 72422000 Programutvecklingstjänster för Internet- eller intranätsservrar, 72514000 Drift av dataanläggning, 72514100 Förvaltning av anläggning och datordrift, 72514300 Drift av dataanläggning för underhåll av datasystem, 72900000 Tjänster för säkerhetskopiering och katalogkonvertering, 72910000 Säkerhetskopiering
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen