2. Förfarande
Förfarande
Titel: Upphandling av Fällningskemikalie
Beskrivning: Karlshamn Energi är en koncern där verksamheten bedrivs i flera bolag. Moderbolaget Karlshamn Energi AB och dotterbolagen Karlshamn Energi Elförsäljning AB, Karlshamn Elnät AB och Karlshamn Energi Vatten AB (VA-huvudman för Karlshamns kommun). Karlshamn Energi Vatten AB har ett vattenverk beläget vid Långasjön i Asarum på Elsebrånevägen, verket är byggt 1969. Karlshamn Energi Vatten AB behöver nu upphandla fällningskemikalie till detta vattenverk, och går då ut med en upphandling för detta. Och kommer teckna avtal med en leverantör. Köparen har i dagsläget fällningskemikalien Ecoflock 96.
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Varor
Huvudklassificering (cpv): 24958200 Flockningsmedel
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:116978:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 24000000 Kemiska produkter