67127-2018 - ÄndringSverige-Linköping: Byggnadsanläggning
Rättelse
Byggentreprenader
Rättslig grund:
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ny- om- och tillbyggnad Migrationsverket Åstorp
Referensnummer: SPF2017-052
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45210000 Byggnadsanläggning
II.1.4.
Kort beskrivning
B upphandlar en byggentreprenad för till-och ombyggnad av Migrationsverkets Förvar i Åstorp.
Objektet avser nyproduktion av två nya boendeavdelningar med tillhörande verksamhetslokaler för administration och personal samt viss ombyggnad inom befintliga byggnader.
• Nybyggnad (LOA) ca 2900m2, (BTA) ca 3750m2
• Ombyggnad (LOA) ca 525m2
B har valt att upphandla projektet som totalentreprenad med samarbetsform Samverkan.