671498-2024 - Konkurrensutsättning
Sverige – Städning av bostäder – Städ - Lägenhet 2025
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
TitelStäd - Lägenhet 2025
BeskrivningUpphandlingen avser ramavtal avseende städning i enskilda utrymmen såsom bo-städer och lokaler inom Lulebos fastighetsbestånd i Luleå kommun. Lulebo avser teckna avtal med två (2) leverantör. Städtjänsterna kan inbegripa flytt- och kompletteringsstädning, städning efter re-parationsarbeten m.m. B äger och förvaltar cirka 160 fastigheter som består av 7 700 bostadslägenheter och 150 kommersiella lokaler, i de flesta av Luleås stadsdelar, samt i Antnäs och Råneå. Avtalet omfattar inte hyresgästlokaler eller andra gemensamma lokaler.
Intern identifierare202409
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artTjänster
Huvudklassificering (cpv): 90911100 Städning av bostäder
Ytterligare klassificering (cpv): 90910000 Städning, 90911300 Fönsterputsning
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
Intern identifierareStäd - Lägenhet 2025