671499-2024 - Konkurrensutsättning
Sverige – Anläggningsarbete – Anläggningsentreprenader, ramavtal
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Byggentreprenader
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Anläggningsentreprenader, ramavtal
Beskrivning: Upphandlingen avser ramavtal för avrop av anläggningsarbeten på entreprenad utan ytterligare annonsering. Entreprenaderna omfattar små och medelstora nyanläggningar, ombyggnationer och underhållsarbeten av huvudsakligen vatten- och avloppsledningar, även anläggningsarbeten för pumpstationer för spillvatten och anläggningsarbeten för tryckstegringsstationer för vatten kan förekomma. Entreprenaderna omfattar normalt sett inte arbeten på byggnader.
Intern identifierare: 24/38
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Byggentreprenader
Huvudklassificering (cpv): 45000000 Anläggningsarbete
Ytterligare klassificering (cpv): 45231300 Anläggningsarbete för vatten- och avloppsledningar
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0000