See the notice on TED website
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Lokalvård
Beskrivning: Lokalvård, delar av Kfast fastigheter samt kommunala lokaler.
Intern identifierare: 23/38
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 90900000 Städning och renhållning
Ytterligare klassificering (cpv): 90919200 Kontorsstädning, 90919300 Städning av skolor
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Titel: Avtalsområde 1 - dagligt städ och fönsterputs
Beskrivning: Avtalsområde 1 är uppdelat i två (2) delar, Delområde 1 och Delområde 2. Delområdena kommer utvärderas var för sig och samma anbudsgivare kan inte tilldelas båda områdena. I det fall en och samma anbudsgivare har det ekonomiskt mest fördelaktiga anbudet för båda delområdena får anbudsgivaren välja vilket delområde den vill tilldelas.
Del (anbudsområde): LOT-0002
Beskrivning: Kontaktuppgifter till leverantör
Del (anbudsområde): LOT-0003
Titel: Avtalsområde 2 - förnyad konkurrensutsättning för övriga städtjänster
Beskrivning: Samtliga leverantörer som kvalificerar sig enligt ställda krav blir en del av avtalsområde 2 och kommer få möjlighet att lämna en offert vid förnyad konkurrensutsättning inom det eller dem områdena leverantören bevisat sig inneha rätt kompetens och erfarenhet av.