2. Förfarande
Förfarande
Titel: Leverans av 2 + 2 st 63 MVA Omkopplingsbara krafttransformatorer 145(82,5)/24 kV 63 MVA till Sandviken Energi Elnät AB
Beskrivning: Sandviken Energi Elnät har för avsikt införskaffa fyra nya kompletta omkopplingsbara krafttransformatorer 145(82,5)/24 kV 63 MVA för anslutning i mottagningsstationer. Två transformatorer ska levereras till ÄT321 i Sandviken, och två transformatorer ska levereras till ÄT33 i Sandviken. I leveransen ska ritningar med erforderliga måttanvisningar, vikter och tekniska krav för konstruktion ingå. Uppgifterna skall överlämnas till Beställaren senast 16 veckor efter tekniskt klarlagd beställning. I leveransen ska frakt till respektive site ingå, lossning och montage på av beställaren anvisad plats. Transformatorn ska vara klar för inkoppling.
Intern identifierare: SEAB 2025/32
Typ av förfarande: Förhandlat förfarande med föregående meddelande om upphandling/under konkurrens
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Varor
Huvudklassificering (cpv): 31174000 Kraftförsörjningstransformatorer
Ytterligare klassificering (cpv): 31100000 Elektriska motorer, generatorer och transformatorer, 31121110 Kraftomvandlare, 31170000 Transformatorer, 31172000 Spänningstransformatorer, 31213200 Distributionstransformatorer
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001