See the notice on TED website
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Skorstensfejartjänster
Beskrivning: Jönköpings kommun (Beställaren) inbjuder anbudsgivare (Entreprenör) att lämna anbud avseende Skorstensfejartjänster rengöring/sotning och brandskyddskontroll. Varje kommun ska enligt Lag (SFS 2003:778) om skydd mot olyckor, ansvara för rengöring/sotning och brandskyddskontroll. Båda tjänsterna efterfrågas och ska erbjudas i deltagande kommuner. Tjänsten omfattar fastigheter belägna i kommunerna enligt nedan, med undantag för fastigheter där fastighetsägaren medgivits att utföra, eller att låta någon annan utföra rengöring/sotning på den egna fastigheten. Fastighetsägare kan under kommande avtalstid välja annan godkänd entrenprenör för rengöring/sotning, eller välja att själv skaffa kompetensen och ett godkännande för att utföra arbetet själv. Efter avslutad upphandling kommer varje kommun själv att teckna avtal med aktuell entreprenör. Avtalsinnehållet framgår av upphandlingsdokumentet under delen avtalsvillkor.
Intern identifierare: 23/4
Typ av förfarande: Annat förfarande i ett steg
Förfarandets viktigaste kännetecken: Tjänstekoncession
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 90915000 Ugns- och skorstenssotning
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Titel: Generell del
Del (anbudsområde): LOT-0002
Titel: Utvärdering Jönköping
Del (anbudsområde): LOT-0003
Titel: Utvärdering Vaggeryd
Del (anbudsområde): LOT-0004
Titel: Utvärdering Eksjö
Del (anbudsområde): LOT-0005
Titel: Utvärdering Habo/Mullsjö
Beskrivning: Jönköpings kommun (Beställaren) inbjuder anbudsgivare (Entreprenör) att lämna anbud avseende Skorstensfejartjänster rengöring/sotning och brandskyddskontroll. Varje kommun ska enligt Lag (SFS 2003:778) om skydd mot olyckor, ansvara för rengöring/sotning och brandskyddskontroll. Båda tjänsterna efterfrågas och ska erbjudas i deltagande kommuner. Tjänsten omfattar fastigheter belägna i kommunerna enligt nedan, med undantag för fastigheter där fastighetsägaren medgivits att utföra, eller att låta någon annan utföra rengöring/sotning på den egna fastigheten. Fastighetsägare kan under kommande avtalstid välja annan godkänd entreprenör för rengöring/sotning, eller välja att själv skaffa kompetensen och ett godkännande för att utföra arbetet själv. Efter avslutad upphandling kommer varje kommun själv att teckna avtal med aktuell entreprenör. Avtalsinnehållet framgår av upphandlingsdokumentet under delen avtalsvillkor.
Del (anbudsområde): LOT-0006
Titel: Utvärdering Aneby
Del (anbudsområde): LOT-0007
Titel: Utvärdering Sävsjö