2. Förfarande
Förfarande
Titel: Frivillig förhandsinsyn - vetenskapliga tidskrifter
Beskrivning: Inera är ett aktiebolag med säte i Stockholm, som ägs av regioner, kommuner och SKR Företag. Uppdraget är att skapa förutsättningar för att digitalisera välfärden, genom att erbjuda ägarna gemensam digital infrastruktur, arkitektur och tjänster. Inera erbjuder tjänsten Eira på uppdrag av regionerna för tillhandahållande av forskningsresultat till vårdpersonal via ett stort antal e-tidskrifter och e-böcker genom förhandling av licensavtal med internationella vetenskapliga förlag. Inera har tillämpat förhandlat förfarande utan föregående annonsering med förlaget SpringerNature och vi meddelar nu vår avsikt att ingå avtal med detta förlag. Inera har genomfört en marknadsanalys som visar att marknaden för vetenskapliga tidskrifter drivs av förlagens exklusiva rättigheter till det publicerade innehållet. När forskare skickar in ett artikelmanuskript till en vetenskaplig tidskrift överförs upphovsrätten till den publicerade artikeln till det förlag som äger de exklusiva rättigheterna till den tidskriften. Därför ägs material som publiceras i tryck och online i vetenskapliga tidskrifter av utgivaren. Inera har genomfört marknadsanalys med RFI och omvärldsbevakning för att undersöka vilka leverantörer som kan erbjuda kundanpassade titelpaket med vetenskapliga tidskrifter inom ämnesområden som är relevanta för vårdpersonal i de svenska regionerna. Med anledning av förlagens ensamrätt till det publicerade innehållet och regionernas villkor saknas konkurrens. På grund av detta väljer vi att genomföra en frivilligförhandsinsyn för att verifiera att vår analys gällande marknaden stämmer. Inera har, efter genomförande av ett förhandlat förfarande utan föregående annonsering och denna frivilliga förhandsinsyn, för avsikt att ingå avtal med SpringerNature, org nr 00785998.
Intern identifierare: 2024100059
Typ av förfarande: Förhandlat förfarande utan föregående meddelande om upphandling
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 98390000 Andra tjänster
Ytterligare klassificering (cpv): 22200000 Tidningar, facktidskrifter, tidskrifter och veckotidningar, 22211000 Facktidskrifter, 72320000 Databastjänster, 79980000 Prenumerationstjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0000