Anbud eller anbudsansökningar ska skickas till ovannämnda adress
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Fibertjänster
Referensnummer: 2021-29
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 51300000 Installation av kommunikationsutrustning
II.1.4.
Kort beskrivning
Uppdraget omfattar fiberarbeten såsom nybyggnation, förtätningar och reparationer i stamnät och accessnät i Övik Energis fibernät i Örnsköldsviks Kommun.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 3 500 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 51300000 Installation av kommunikationsutrustning, 45300000 Byggnadsinstallationsarbeten, 64200000 Telekommunikationstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Mängd uppskattas till ca 1000-1200 timmar per år.