2. Förfarande
Förfarande
Titel: Rivning och nyproduktion Brobyggaren 11
Beskrivning: Översiktlig information om objektet Objektet omfattar översiktligt rivning av befintlig byggnad och miljöstation samt nybyggnad av flerbostadshus. Lokaler för hemtjänst byggs i entréplan med ovanliggande lägenheter i fem plan samt ett vindsplan. Antal lägenheter 35 stycken. Byggnaden ska certifieras enligt Miljöbyggnad Silver. I projektet ingår även att uppföra cykelförråd på innergården samt anläggning av parkeringsplatser. Befintlig parkering på närliggande fastighet (Mekanisten 12) ska uppgraderas med ny beläggning, dagvattenbrunnar samt utökning av yta för fler parkeringsplatser och ny belysning.
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Byggentreprenader
Huvudklassificering (cpv): 45400000 Färdigställande byggnadsarbeten
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:100160:Lot:1