671810-2025 - Resultat
Sverige – Vetenskapliga och tekniska ingenjörstjänster – Stöd för att stärka genomförandet av Klimatkontrakt 2030
Meddelande om upphandlings- eller koncessionstilldelning – standardsystem
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
TitelStöd för att stärka genomförandet av Klimatkontrakt 2030
BeskrivningKungliga Tekniska högskolan, KTH, går ut i en upphandling av konsultstöd till Viable Cities.. Det övergripande syftet är att genom stöd och kunskap om datakällor, datainsamling, koldioxidbudgetar, klimatberäkningar samt verktyg och metoder för väsentlighets- och nyttoanalyser, stärka genomförandet av Klimatkontrakt 2030 i samtliga 48 kommuner som är föregångare inom klimatomställningen. Uppdraget avser heltid.
Intern identifierareHS_2025-0955
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artTjänster
Huvudklassificering (cpv): 71350000 Vetenskapliga och tekniska ingenjörstjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0000