671907-2024 - Konkurrensutsättning
Sverige – IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd – Förmånsportal
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
TitelFörmånsportal
BeskrivningNyköpings kommun har påbörjat arbete med att i olika steg digitalisera HR-processen i dess helhet, som ett led i arbetet genomför Kommunen en upphandling av förmånsportal. Målsättningen med upphandlingen är att under avtalsperioden kunna administrera hela processen från preboarding, genom onboarding och till offboarding på ett och samma ställe för att minska den administrativa belastningen och de kostnader den medför avseende chefer, administrativpersonal och medarbetare. Utöver möjligheterna att via en sömlös digital förmånsportal minska adminstrationskostnaderna, vill beställaren via plattformen kunna redogöra för arbetsgivarens hela comp and ben åtagande. Genom att kunna erbjuda flexibla och attraktiva förmåner samt rabatter stärker beställaren sitt varumärke som attraktivarbetsgivare. Nyköpings kommun har ca 4000 tillsvidareanställda. Ca 6000 medarbetare har rätt till friskvårdsersättning (inkl. timanställda, visstidsanställda mm). För detaljerad information hänvisas till upphandlingsdokumentet i dess helhet.
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artTjänster
Huvudklassificering (cpv): 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
Intern identifierareurn:eavrop:mdn:ProcurementProject:104506:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 79000000 Företagstjänster: lagstiftning, marknadsföring, rådgivning, rekrytering, tryckning och säkerhet, 85000000 Hälso- och sjukvård samt socialvård