See the notice on TED website
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Däck & däcktjänster 2024
Beskrivning: Skellefteå kommun, Skellefteå Kraft AB, Skellefteå Airport AB, Skellefteå Museum, Västerbottensteatern, Skellefteå Kulturhus AB, Skelleftebostäder och Skellefteå Industrihus upphandlar däck & däcktjänster. Syftet med denna upphandling är att säkerställa kundens behov av däck & däcktjänster under avtalstiden. Variationen över vilka volymer som avropas årligen varierar mycket men uppskattningsvis är det årliga avtalsvärdet cirka 4 000 000 kr för Skellefteå kommun med bolag och 800 000 kr för Skellefteå Kraft. Avtalet omfattar förutom däck till olika fordon, däckhotelltjänst (inklusive skiftning av däck), lagning av punktering och balansering av däck. Syftet med avtalet är att säkerställa kundens behov av däck & däcktjänster under avtalstiden. Följande typer av däck omfattas av avtalet: -Personbilsdäck -C-däck -Däck till grönytor/småmaskiner -Lastbilsdäck -Entreprenad däck
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Varor
Huvudklassificering (cpv): 34350000 Däck till lätta och tunga fordon
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:85982:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 50116500 Reparation av däck, inklusive montering och balansering, 34351000 Däck till lätta fordon, 34351100 Bildäck, 34352100 Lastbilsdäck