See the notice on TED website
2. Förfarande
Förfarande
Titel: 1 Totalentreprenad om- tillbyggnad Rönnegymnasiet
Beskrivning: Upphandlingen avser totalentreprenad för om- och tillbyggnad av Ängelholms Gymnasieskola, Rönnegymnasiet. På fastighet Ankan 16 har Ängelholmslokaler för avsikt att genomföra en om- och tillbyggnation samt anläggning av tillhörande utemiljö. Projektet är uppdelat i två huvudelar: Huvuddel 1 Avser ombyggnation samt tillbyggnation om 6800 BTA samt anläggning av tillhörande utemiljöer. Den nya byggnaden bestående av 3 plan inrymmer undervisningslokaler, ett storkök med matsal. Huvuddel 2 Avser ombyggnation inklusive rivning av befintligt kök och matsal samt anläggning av tillhörande utemiljöer. Byggnaden ska inrymma undervisningslokaler Skolverksamhet kommer under hela projktetsgång bedrivas inom fastigheten vilket innebär att det ställs höga krav på samordning med verksamhet. Upphandlingen beräknas annonseras 2025-12-01 Sista anbudsdag är planerad till 2026-02-22
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Byggentreprenader
Huvudklassificering (cpv): 45214200 Bygg- och anläggningsarbeten: skolbyggnader