2. Förfarande
Förfarande
Titel: Masspektrometer
Beskrivning: Linköpings universitet (LiU) avser anskaffa en masspektrometer till Core Facility vid Medicinska fakulteten. Masspektrometern ska integreras med befintligt kromatografiskt system, ACQUITY UPLC I-Class System, och styras med befintlig mjukvara, Masslynx, vilka redan finns på plats vid LiU. Ytterligare ett krav är att befintliga metodfiler ska kunna överföras till den nya masspektrometern. LiU har genomfört en marknadsundersökning för att undersöka vilka leverantörer som kan leverera en masspektrometer som uppfyller ovan krav på integration och styrning av befintlig utrustning. Marknadsundersökningen resulterade i att endast en leverantör, Waters, uppfyller specificerade krav, varför LiU:s avsikt är att tilldela kontrakt med Waters utan föregående annonsering.
Intern identifierare: LiU-2023-04582
Typ av förfarande: Förhandlat förfarande utan föregående meddelande om upphandling
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Varor
Ytterligare om kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 38433100 Masspektrometer
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0000